GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Geologie > Aktuální stránka

Zemní mikroexhalace (ventaroly)

Ventaroly na vrchu Boreč (České středohoří)


Vrch Boreč v Českém středohoří

Na první pohled obyčejný, lesem porostlý kopec Boreč (též Borečský vrch) v CHKO České středohoří, je ve skutečnosti natolik ojedinělou geologickou zajímavostí na našem území, že to vedlo v roce 1951 k vyhlášení ochrany zdejšího území pod názvem Národní přírodní památka Boreč.



Vrch Boreč je totiž velice názornou učebnicovou ukázkou toho, co odborníci nazývají mikroexhalace, neboli ventaroly, já tomu říkám teplý vzduch, vyfukovaný do ovzduší puklinami v zemi. O co jde více vědečtěji? Vše naznačí následující schema (Wikipedie, výraz "Boreč, České středohoří"):

Průřez vrchem Boreč v Českém středohoří

A Wikipedia k tomu dodává následující moudra: Zdejší geologická zvláštnost spočívá v tom, že celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin, které ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec dole na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, zde se ohřívá od okolní horniny, a je podstatně teplejší vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C.

Další dvě zimní fotky převzaty s laskavým svolením autora z webu Braunstein.cz:

Vrch Boreč, České středohoří

Wikipedia tvrdí také následující věci: Uvnitř kopce se ohřívaný vzduch obohacuje o vlhkost, proto v tuhých zimách nad vyústěním vzniká masivní ojínění porostu a překrásné rampouchy. Hnací silou tohoto jevu je rozdíl teplot vzduchu - teplý vzduch stoupá vzhůru a studený klesá dolů. V létě pak působí zcela opačný efekt, teplý vzduch je nasáván na temeni kopce, průchodem vnitřními puklinami se ochlazuje a dole na úpatí je už ochlazený vyfukován zpět do ovzduší, teplota na výstupu zde činí okolo 4 °C. Teplota horniny uvnitř kopce nikdy neklesne pod 9 až 10 °C a celý efekt je tím větší, čím nižší je okolní teplota. Znamená to, že dosažený teplotní rozdíl je největší, je-li tuhá zima.

Vrch Boreč, České středohoří

V praxi to způsobuje také další doprovodný jev - v jámách na vrcholu kopce lze i uprostřed té nejtužší středoevropské zimy pozorovat čilý život různých drobných organizmů (živočichů i rostlin). Konec citací.

Asi tak. Nečekejte, že si tam upečete buřty, ale když mrzne, potěší to, na ohřátí ztuhlých kostí výborná věc... Nejvíce "muziky" si prý užijete za suchého mrazivého počasí, kdy je teplota nižší než -10°C, to se ze země doslova "kouří". V létě tedy neuvidíte nic.

Toto tvrzení dokládá následující fotografie "letní"... Co vidíte? Prdlajs...

Výchoz ventaroly, Vrch Boreč, České středohoří

První a poslední fota (a skica) jsou z Wikipedie, volná díla.

  > Home page > Geologie > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.